Twoja wersja przeglądarki nie jest oficjalnie obsługiwana i może wystąpić pogorszenie jakości usług. Należy zaktualizować przeglądarkę.

Obniżamy koszty wysyłki! Teraz darmowa dostawa już od 650 zł


 

Hydroizolacja – kluczowe metody zabezpieczania budynków przed wilgocią

 

Warunki hydrologiczno-klimatyczne wymuszają w Polsce ochronę budynków przed szkodliwym działaniem wody. Hydroizolacja piwnicy, balkonu czy tarasu nie jest na szczęście wyzwaniem. Dostępne na rynku rozwiązania pozwalają wyeliminować zagrożenia związane z występowaniem wilgoci.

Wilgoć uchodzi za niewidzialnego wroga każdego obiektu. Skutecznie przenika przez mury pozbawione powłoki hydroizolacyjnej, zwiększając koszty ogrzewania i niosąc ze sobą ryzyko uszkodzenia zgromadzonego wewnątrz sprzętu. Ponadto przyspiesza korozję ścian i fundamentów oraz tworzy środowisko sprzyjające rozwojowi pleśni i grzybów. Izolacja przeciwwilgociowa, tak zwana „lekka”, pozwala ochronić gmach właśnie przed wilgocią niewywierającą ciśnienia na ściany. Z kolei hydroizolacja, czyli izolacja wodochronna („średnia” bądź „ciężka”), polega na zabezpieczeniu budynku przed szkodliwym działaniem wody, której nie zapewniono właściwego odpływu.  

 

Izolacja balkonów i tarasów

Balkony i tarasy, jako elementy zewnętrzne budynku, są szczególnie narażone na działanie różnorodnych czynników atmosferycznych. Deszcz, śnieg, woda z roztopów czy nawet poranna rosa mogą powodować gromadzenie się wilgoci. Niskie temperatury na zewnątrz spowalniają proces odparowywania, skutkiem czego przez znaczną część roku woda znacznie dłużej zalega na tarasach czy balkonach niż wewnątrz budynku. Niebezpieczne są zwłaszcza okresy roztopów czy przymrozków, kiedy wnika w szczeliny w podłogach i ścianach, a następnie na skutek procesu zamarzania rozsadza je. Właściwa hydroizolacja balkonu czy tarasu nad garażem pozwala uniknąć problemów związanych z wilgocią i uszkodzeniami konstrukcji. 

Skutki  niewłaściwego zabezpieczania tarasów i balkonów

Do najczęstszych skutków niewłaściwej izolacji balkonu lub tarasu zalicza się: 

  • zaleganie wody na powierzchni,
  • powstawanie i powiększanie się pęknięć w betonie,
  • biologiczna korozja i stopniowa degradacja materiałów,
  • uszkodzenia konstrukcji, w tym ścian budynku.

Metody hydroizolacji balkonów i tarasów 

O hydroizolację balkonu i tarasu betonowego powinno zadbać się już na etapie budowy. Należy zaprojektować odpowiedni system odprowadzania wody lub drenaż oraz zastosować materiały odporne na wilgoć, które dodatkowo powinny zostać zabezpieczone. W praktyce jednak często spotykamy się z już istniejącymi obiektami wymagającymi interwencji. W przypadku zadaszonych logii sprawdzą się folie w płynie i zaprawy wodoszczelne. Do hydroizolacji dużych i odsłoniętych tarasów lepiej sięgnąć po powłoki na bazie żywic poliuretanowych.  

Przy wyborze metody hydroizolacji balkonu bez płytek czy hydroizolacji tarasu betonowego należy uwzględnić szereg czynników, takich jak: 

  • lokalizacja elementu (czy styka się z gruntem lub posiada zadaszenie),
  • stopień zawilgocenia i stan powierzchni,
  • sposób oraz intensywność użytkowania,
  • istniejące zabezpieczenia.

Proces naprawy warto rozpocząć od sprawdzenia i udrożnienia systemu odprowadzania wody, który często ulega zatkaniu. Uszkodzoną, zawilgoconą warstwę należy usunąć lub naprawić przy pomocy produktów do betonu, na przykład Watco Concrex Carbon Fibre. Następnie cały obszar należy dokładnie oczyścić i w miarę możliwości wysuszyć. Ostatnim krokiem jest nałożenie substancji izolującej. Dobrym rozwiązaniem jest uniwersalna membrana typu Płynna, wodoszczelna powłoka impregnująca Watco. Taka hydroizolacja balkonu czy tarasu tworzy trwałą barierę, zapobiegającą przedostawaniu się wody do ścian lub podłogi.

Izolacja piwnicy

Piwnice i lokale położone w suterenach znajdują się poniżej poziomu gruntu, tym samym narażone są na działanie wód podziemnych, kałuż tworzących się przy budynku czy źle odprowadzanej deszczówki. W takich warunkach niewłaściwa hydroizolacja ścian i podłóg prowadzi do przenikania wilgoci do wnętrza budynku. Innym źródłem problemów może być niewystarczająca wentylacja, która sprzyja zjawisku kondensacji, czyli skraplaniu się wody na skutek zetknięcia się ciepłego powietrza z zimnymi ścianami piwnicy. Dodatkowo, zawilgocenie może być spowodowane nieszczelnymi oknami lub uszkodzonymi rurami.

 

Skutki niewłaściwego zabezpieczenia piwnicy

Wilgoć prowadzi do stopniowej degradacji budynku, a jej obecność niesie za sobą następujące skutki: 

  • pogorszenie stanu tynków i zaprawy,
  • zmniejszenie termoizolacyjności ścian i wzrost kosztów ogrzewania,
  • osłabienie struktury budynku, zwłaszcza jego fundamentów,
  • ryzyko pojawienia się pleśni i grzybów, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie,
  • zanieczyszczenie wnętrza związkami wypłukiwanymi z gruntu, m.in. siarczanami i azotanami,
  • uszkodzenie zgromadzonych w piwnicy przedmiotów.

 

Metody hydroizolacji piwnicy

Izolację ścian piwnicy od zewnątrz najlepiej wykonać już na etapie budowy. Później proces ten staje się kosztowny i wymaga okopania budynku, osuszenia ścian oraz zastosowania pap, folii, laminatów czy blachy nierdzewnej. Tańszą, lecz wciąż skuteczną metodą jest hydroizolacja piwnicy od wewnątrz. Ważne jest, aby wykonać ją dopiero po wyschnięciu ścian z wilgoci technologicznej, aby uniknąć zatrzymania wody w murach. Najczęściej stosuje się szlamy hydroizolacyjne, powłoki bitumiczne oraz izolację iniekcyjną, polegającą na wstrzykiwaniu w ściany preparatów na bazie żywic polimerowych. Wszelkie łączenia rur warto dodatkowo zabezpieczyć masą bitumiczną. 

Do hydroizolacji piwnicy od wewnątrz doskonale sprawdzą się również produkty Watco, w szczególności Płynna, wodoszczelna powłoka impregnująca. To certyfikowana membrana przeciwwilgociowa o wysokiej wytrzymałości na działanie wody, soli i mrozu, która zapewnia ochronę do 3 m wysokości słupa wody. Sprawdza się zarówno do hydroizolacji piwnicy w starym domu, jak i nowym budownictwie. Warto pamiętać, że przed nałożeniem Płynnej, wodoszczelnej powłoki impregnującej Watco ścianę czy podłogę należy starannie oczyścić (np. przy pomocy Watco Concroff przeznaczonego do usuwania plam z olejów i smarów), a następnie naprawić wszelkie pęknięcia i ubytki (tu przydaje się Watco Concrex Carbon Fibre). 

Częste błędy popełniane przy hydroizolacji balkonu, tarasu i piwnicy 

Do najczęstszych błędów przy hydroizolacji balkonu, tarasu czy piwnicy zalicza się nieprawidłowy wybór materiałów do zabezpieczania ścian i podłóg, niedokładne przygotowanie powierzchni, niewłaściwe zastosowanie produktów oraz złe uszczelnienie. Należy pamiętać również o sprawdzeniu efektów napraw i w razie potrzeby dokonania stosownych poprawek, na przykład dołożenia kolejnej warstwy powłoki wodoszczelnej.  

Właściwa izolacja przeciwwodna piwnicy czy balkonu oraz uszczelnienie tarasu pozwala uniknąć problemów z przeciekaniem wody, nieprzyjemnym zapachem, tworzeniem się wilgoci, a co za tym idzie, degradacją budynku. Nie jest kosztowna, a pozwala na znaczne oszczędności na późniejszych remontach.

Zapisz się