Wilgoć w piwnicy to częsty problem, zarówno w domach, jak i zakładach pracy. Jej obecność wiąże się z uciążliwymi i nieraz kosztownymi konsekwencjami, takimi jak rozwój pleśni czy uszkodzenia budynku. Warto skorzystać z rozwiązań, które skutecznie chronią przed wilgocią i przedłużą trwałość Twoich przestrzeni. Zadbaj o odpowiednią izolację i zabezpiecz swoje obiekty, zanim wilgoć stanie się poważnym problemem.
Woda najczęściej przedostaje się do piwnic z zewnątrz poprzez nieszczelne fundamenty, pęknięcia w ścianach lub podłogach. Powodem przecieków mogą być również nieszczelne rury, kałuże tworzące się tuż przy budynku, cieki wodne lub źle odprowadzana woda deszczowa. Częstą przyczyną występowania wilgoci jest brak skutecznej wentylacji oraz zjawisko kondensacji polegające na skraplaniu się wody na skutek zetknięcia ciepłego powietrza (z zewnątrz bądź wewnątrz budynku) z zimnymi ścianami piwnicy.
Wilgoć prowadzi do stopniowej degradacji budynku. Wśród najczęstszych negatywnych skutków jej występowania wymienić należy:
Aby uporać się z wilgocią, w pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę jej pojawiania się i spróbować ją usunąć. Warto poprawić drenaże oraz izolację kanałów odprowadzających deszczówkę oraz zlikwidować nieszczelności okien czy rur biegnących w piwnicy. Dobrym rozwiązaniem jest również poprawienie wentylacji pomieszczenia, chociażby poprzez jego regularne wietrzenie. Zwiększyć suchość pomogą również osuszacze absorpcyjne, które eliminują wilgoć z powietrza.
Przede wszystkim jednak nie można zapomnieć o odpowiedniej izolacji ścian oraz podłogi piwnicy poprzez naprawę pęknięć i uszkodzeń oraz nałożenie powłoki impregnującej. Z pomocą przychodzi tu Płynna, wodoszczelna powłoka impregnująca Watco, zapewniająca odporność na warunki atmosferyczne, a także działanie wody czy soli.
Z izolowanego obszaru trzeba usunąć wszelkie zanieczyszczenia, w tym kurz, piasek czy skruszone fragmenty betonu. Warto umyć powierzchnie wodą z detergentem, a w przypadku plam z olejów czy smarów zastosować Watco Concroff. Przed przystąpieniem do dalszych działań przestrzeń trzeba starannie osuszyć.
Przed nałożeniem powłoki impregnującej na ścianę czy podłogę, należy pozbyć się z nich wszelkich uszkodzeń. Sprawdzi się do tego Watco Concrex Carbon Fibre – trwała zaprawa do naprawy betonu z dodatkiem włókien węglowych. Idealnie nadaje się do łatania cienkich szczelin, jest niezwykle łatwa w aplikacji i bardzo szybko schnie.
Ostatnim etapem jest zastosowanie Płynnej, wodoszczelnej powłoki impregnującej Watco. To produkt odporny na mróz i działanie soli, zapewniający ochronę do trzech metrów wysokości słupa wody. Łatwy w aplikacji i wyjątkowo trwały, skutecznie zabezpieczający intensywnie użytkowane powierzchnie.
<<<
Przed przystąpieniem do pracy powłokę trzeba przygotować. Do wiadra należy wlać trzy czwarte płynu i dodać dołączony proszek. Całość miksować (najlepiej mieszadłem łopatkowym i wiertarką wolnoobrotową) przez około trzy minuty aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie dodać resztę płynu i dokładnie wymieszać.
Powłokę najlepiej nakładać wałkiem o średnim włosiu bądź szczotką o włosiu krótkim. Zanim zacznie schnąć, można ją dodatkowo wyrównać wałkiem piankowym, w zależności od oczekiwanego wykończenia. Warstwa środka powinna mieć grubość 0.5-1.5 mm. Nałożenie drugiej warstwy nie jest konieczne, ale zalecane przy naporze wody do 3 m. Przy nakładaniu powłoki na podłogi należy użyć wałka z kolcami, aby uwolnić powietrze i wyrównać powierzchnię.